Potrzebujesz pomocy w kwestiach związanych z likwidacją barier architektonicznych?

Zadzwoń do nas

Zadzwoń do nas

+48 692 44 94 74

Odwiedź nasz kanał Windy-Schodowe.pl na youtube Odwiedź nasz kanał Windy-Schodowe.pl na instagramie
Kliknij aby powiększyć lub zmniejszyć tekst

Pomniejszanie/powiększanie tekstu

Pomniejsz tekst
Normalny tekst
Powiększ tekst

Na co można dostać dofinansowanie z PFRON (MOPS, MOPR i PCPR) w roku 2024

PFRON, czyli Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, oferuje dofinansowania przy zakupie urządzeń oraz usług, które Ułatwiają Życie Osób Niepełnosprawnych. Na co można dostać dofinansowanie z PFRON w roku 2024? Lista form wsparcia jest długa i obejmuje między innymi pomoc w likwidacji barier technicznych oraz architektonicznych. Oznacza to, że ze środków PFRON`u, jakimi dysponują urzędy MOPS, GOPS, MOPR i PCPR można w swoim miejscu zamieszkania częściowo sfinansować zakup windy schodowej, krzesła schodowego, platformy czy schodołazu bądź windy pionowej.

Dofinansowanie PFRON 2024, czyli na co można otrzymać dofinansowanie

Zakres wsparcia, jakie oferuje PFRON, jest szeroki i zróżnicowany. Osoby niepełnosprawne w roku 2024 mogą uzyskać dofinansowanie do zakupu windy schodowej, do laptopa, prawa jazdy, protez, edukacji, rehabilitacji i wielu innych towarów oraz usług. Formy wsparcia zostały przyporządkowane odpowiednio do rodzaju orzeczenia o niepełnosprawności - stopień lekki, dawniej grupa III, stopień umiarkowany, dawniej grupa II, stopień znaczny, dawniej grupa I oraz orzeczenie o niepełnosprawności dla osób do 16 roku życia. Sprawdź poniższą listę, przekonaj się, na co możesz uzyskać dofinansowanie z PFRON'u, złóż wniosek i pozwól sobie na wyższy komfort codziennego życia.

Poniżej możesz zapoznać się z filmem, który pokazuje jak krok po kroku starać się o dofinansowanie ze środków PFRON.
Jeżeli chcesz wiedzieć, na jaki cel i w jaki sposób można otrzymać dofinansowanie w MOPS, MOPR lub PCPR kliknij i zobacz film:

Jak otrzymać dofinansowanie ze środków PFRON na zakup windy schodowej?

Przyznawane przez PFRON dofinansowanie w 2024 roku obejmuje:

  • Pomoc poszkodowanym w wyniku żywiołu - choroby zakaźne (gr III, II, I, osoby do 16 r.ż.) - w momencie, gdy nastąpi sytuacja kryzysowa, spowodowana chorobami zakaźnymi, w wyniku której osoby regularnie korzystające ze wsparcia placówek rehabilitacyjnych, nie mogą w nich przebywać, dofinansowanie PFRON może zostać przyznane na koszty związane z zapewnieniem tej opieki w domu. Za taką sytuację uznaje się między innymi wystąpienie zagrożenia epidemicznego oraz stanu epidemii związanych z wirusem SARS-CoV-2.
  • Oprzyrządowanie samochodu - dysfunkcja narządu ruchu (gr II, I, osoby do 16 r.ż.) - dofinansowanie przyznawanie jest na sprzęt oraz urządzenia (koszty zakupu oraz montażu), które ułatwiają prowadzenie auta przez osobę niepełnosprawną lub ułatwiają przewóz osoby niepełnosprawnej.
  • Oprzyrządowanie samochodu - dysfunkcja narządu słuchu (gr II, I) - j.w. z uwzględnieniem, iż takie oprzyrządowanie jest odpowiednio dostosowane do potrzeb wynikających z rodzaju niepełnosprawności - wyposażenie, technologie, sprzęty i urządzenia - także mobilne, komunikatory, tablety z odpowiednim oprogramowaniem, sygnalizatory, aplikacje. Dofinansowanie PFRON w tym przypadku nie obejmuje aparatów słuchowych.
  • Prawo jazdy (gr II, I) - dofinansowane mogą zostać koszty kursu, egzaminów i dodatkowe, związane z tym opłaty, z wyłączeniem kosztów uzyskania zaświadczeń lekarskich.
  • Sprzęt elektroniczny (gr II, I, osoby do 16 r.ż.) - dofinansowanie obejmuje komputer stacjonarny lub laptop dla osoby niepełnosprawnej oraz/lub urządzenia, które z nim współpracują, oprogramowanie, które pozwala ograniczyć skutki niepełnosprawności, w tym także urządzenia brajlowskie.
  • Sprzęt elektroniczny - szkolenia (gr II, I, osoby do 16 r.ż.) - dofinansowanie przyznawane jest w zakresie kosztów szkolenia z użytkowania sprzętu elektronicznego oraz oprogramowania, które zostały zakupione w ramach programu "Aktywny samorząd".
  • Sprzęt elektroniczny - serwis (gr I, osoby do 16 r.ż.) - dofinansowanie obejmuje koszty utrzymania sprzętów elektronicznych w pozwalającym na użytkowanie stanie technicznym.

Ze środków PFRON można otrzymać dofinansowanie na zakup krzesła schodowego

Jednym z najpopularniejszych urządzeń, jakie są kupowane w naszej firmie przy pomocy dofinansowania z PFRON, są krzesła schodowe. To jedne z najtańszych urządzeń służących do bezpiecznego transportu osoby starszej lub niepełnosprawnej po schodach.
Każdego roku realizujemy setki projektów z tym rodzajem windy schodowej. Sprawdź naszą ofertę na krzesełka schodowe dla osób starszych oraz niepełnosprawnych - zawsze chętnie służymy pomocą w doborze optymalnego dla Ciebie rozwiązania.



  • Wózek inwalidzki o napędzie elektrycznym (gr I, osoby do 16 r.ż.) - dofinansowanie PFRON w roku 2024 przyznawane jest na wózek inwalidzki (oraz jego wyposażenie, również dodatkowe), który posiada napęd elektryczny i akumulatory, przeznaczony do poruszania się w pomieszczeniach oraz na zewnątrz.
  • Wózek inwalidzki lub skuter - serwis (gr I, osoby do 16 r.ż.) - dofinansowanie może zostać przyznane na zakup części zamiennych, akumulatorów, wyposażenia, naprawę, remont, przegląd techniczny, konserwację i renowację.
  • Proteza kończyny (gr II, I) - dofinansowanie obejmuje protezę górną oraz protezę dolną, bardzo dobrej jakości, spełniającą określone warunki.
  • Proteza kończyny - serwis (gr III, II, I) - dofinansowanie obejmuje serwis protezy ręki lub nogi, w której wyróżnia się nowoczesne rozwiązania techniczne.
  • Skuter inwalidzki o napędzie elektrycznym lub oprzyrządowanie elektryczne do wózka ręcznego (gr I, osoby do 16 r.ż.) - dofinansowanie przyznawane jest na zakup skutera cztero- lub trzykołowego, pełniącego funkcję wózka inwalidzkiego.
  • Opieka dla osoby zależnej (gr II, I) - PFRON przyznaje dofinansowanie kosztów, jakie rodzice lub opiekunowie ponoszą ze względu na opiekę nad dzieckiem korzystającym ze żłobka, przedszkola, czy innej formy tego typu opieki. Dofinansowanie ma stanowić pomoc w zapewnieniu opieki dla osoby zależnej, dzięki któremu rodzic lub opiekun utrzyma aktywność zawodową.
  • Edukacja (gr III, II, I) - dofinansowanie przyznawane jest na koszty nauki związanej z uzyskaniem wyższego wykształcenia, czy związane z przeprowadzeniem przewodu doktorskiego.
  • Turnusy rehabilitacyjne (gr III, II, I, osoby do 16 r.ż.) - PFRON udziela dofinansowania na turnusy, pozwalające na nawiązywanie kontaktów z otoczeniem, doskonalenie samodzielności czy stymulujące rozwój osobisty osób niepełnosprawnych.
  • Sprzęt rehabilitacyjny (gr III, II, I, osoby do 16 r.ż.) - dofinansowanie obejmuje koszty zakupu sprzętów rehabilitacyjnych - przyrządów i urządzeń zaleconych przez lekarza, niepodlegających ubezpieczeniu NFZ, które mają za zadanie wesprzeć funkcjonowanie oraz rehabilitację osób niepełnosprawnych w warunkach domowych.
  • Przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze (gr III, II, I, osoby do 16 r.ż.) - dofinansowanie może zostać przyznane na przyrządy, które ułatwiają oraz pozwalają na samodzielne funkcjonowanie osób niepełnosprawnych, np. proteza, kula, wózek inwalidzki, wsparcie optyczne, aparat słuchowy, cewnik.

Kontakt z doradcą odnośnie likiwdacji barier architektonicznych ze środków PFRON

Jeżeli masz pytania odnośnie dofinansowania do likwidacji barier architektonicznych ze środków PFRON skontaktuj się z naszym specjalistą w tym zakresie.
Każdego dnia pomagamy wielu osobom chcącym uzyskać takie dofinansowanie w MOPS, MOPR lub PCPR. Podpowiemy Ci, na jakie szczegóły zwrócić uwagę oraz od czego zacząć cały proces. Wyjaśnimy gdzie i jakie dokumenty należy złożyć oraz jakie zgody uzyskać.
W skali roku realizujemy setki projektów dofinansowanych z PeFRON'u, dzięki temu mamy praktyczną wiedzę w tym zakresie. Jeżeli natomiast najpierw chciałbyś zapoznać się z tym samodzielnie to zapraszamy na stronę dofinansowanie z PFRON dla osób niepełnosprawnych - tutaj znajdziesz kompleksową informację odnośnie tego zagadnienia.



  • Likwidacja barier architektonicznych (gr III, II, I, osoby do 16 r.ż.) - dofinansowanie PFRON w latach 2023 / 2024 roku obejmuje likwidację utrudnień w budynkach i ich najbliższej okolicy, ze względu na które możliwość przemieszczania się osób niepełnosprawnych jest ograniczona.
  • Likwidacja barier w komunikowaniu się (gr III, II, I, osoby do 16 r.ż.) - dofinansowanie może zostać przyznane na likwidację ograniczeń, ze względu na które osoba niepełnosprawna nie ma możliwości porozumiewania się, przekazywania informacji.
  • Likwidacja barier technicznych (gr III, II, I, osoby do 16 r.ż.) - dofinansowanie obejmuje koszty przeznaczone na likwidację przeszkód w postaci niewystępowania lub występowania, ale niedostosowanych przedmiotów czy urządzeń, odpowiednich do rodzaju niepełnosprawności.

Warto wiedzieć, że na zakup i montaż krzesełek schodowych oraz innych urządzeń do transportu osób niepełnosprawnych można również otrzymać dofinansowanie z PeFRON'u. W tym celu trzeba się udać do miejscowego urzędu PCPR, MOPR, GOPS lub MOPS (najczęśćiej przy urzędzie powiatu lub miasta) i tam zapytać o dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych dla osoby niepełnosprawnej.

Chcesz poznać więcej szczegółów odnośnie urządzeń do likwidacji barier architektonicznych? Zapraszamy do kontaktu.

Kontakt do specjalisty w zakresie likwidacji barier architektonicznych

W tym miejscu możesz otworzyć listę urzędów (plik PDF) w całej Polsce z podziałem na województwa, które zajmują się przyjmowaniem i rozpatrywaniem wniosków o dofinansowanie PFRON. Pobierz bazę urzędów PCPR, MOPS i MOPR na rok 2024



  • Usługi tłumacza języka migowego lub tłumacza przewodnika (gr III, II, I, osoby do 16 r.ż.) - dofinansowanie takich usług przewidziane jest dla osób, które potrzebują tego typu pomocy, by móc samodzielnie funkcjonować.
  • Rozpoczęcie działalności gospodarczej, rolniczej lub wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej (gr III, II, I) - dofinansowanie może być przyznane zarówno w przypadku, gdy samozatrudnienie będzie miało miejsce po raz pierwszy, jak przy ponownym podjęciu działalności.
  • Oprocentowanie kredytu bankowego (gr III, II, I) - PFRON może przyznać dofinansowanie spłaty odsetek kredytu zaciągniętego na rzecz prowadzenia własnej działalności gospodarczej lub gospodarstwa rolnego.
  • Szkolenie organizowane przez PUP (gr III, II, I) - dofinansowanie obejmuje koszty szkoleń realizowanych w celu zdobycia lub podniesienia kwalifikacji zawodowych.

Pokonaj bariery architektoniczne w swoim domu z PFRON i Windy Schodowe

Na liście produktów i usług, na jakie można dostać dofinansowanie z PFRON w 2024 roku, tuż obok dofinansowania do laptopa czy rozwiązań, pozwalających posiadać samochód osobie niepełnosprawnej oraz wielu innych, istotnych rozwiązań, znajduje się "Likwidacja barier architektonicznych". W ramach tej formy wsparcia osoba niepełnosprawna może ubiegać się o dofinansowanie do windy schodowej, platformy schodowej, podnośnika pionowego lub schodołazu - urządzenia te dostępne są w naszej ofercie. Pozwalają one w taki sposób dostosowywać domy czy miejsca publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych, by mogły one swobodnie pokonywać schody i wygodnie poruszać się między poziomami budynku.

Skorzystaj z profesjonalnego wsparcia w wyborze rozwiązań dla osób mających trudności z poruszaniem się

Dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu pomożemy Ci w wyborze najlepszego urządzenia, które łatwo i bezpiecznie przetransportuje Cię na wyższą kondygnację w domu.

Krzesełka schodowe dla osób starszych i niepełnosprawnych ruchowo
Krzesła schodowe
Platformy schodowe dla niepełnosprawnych ruchowo i osób starszych
Platformy Schodowe
Podnośniki pionowe dla osób starszych i niepełnosprawnych
Podnośniki pionowe
Schodołazy kroczące i gąsienicowe dla niepełnosprawnych ruchowo i osób starszych
Schodołazy

Na naszej stronie dostępne są także informacje jak uzyskać dofinansowanie PFRON oraz najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi o dofinansowaniach PFRON. Zapraszamy do kontaktu!

W celu uzyskania większej ilości szczegółów na temat dofinansowania ze środków PFRON do zakupu wind schodowych, zapraszamy do kontaktu: