Potrzebujesz pomocy w kwestiach związanych z likwidacją barier architektonicznych?

Zadzwoń do nas

Zadzwoń do nas

+48 692 44 94 74

Odwiedź nasz kanał Windy-Schodowe.pl na youtube Odwiedź nasz kanał Windy-Schodowe.pl na instagramie
Kliknij aby powiększyć lub zmniejszyć tekst

Pomniejszanie/powiększanie tekstu

Pomniejsz tekst
Normalny tekst
Powiększ tekst

Windy schodowe – poznaj fakty i mity

Nasza codzienna praca to nie tylko montaż wind schodowych, ale także ciągła edukacja – funkcjonuje wiele mitów na temat urządzeń dla osób z niepełnosprawnościami, które wymagają sprostowania bądź wyjaśnienia. Zrozumienie mechanizmu działania sprzętu i znajomość podstawowych faktów na ten temat, pozwala między innymi podjąć świadomą decyzję o samodzielnym montażu krzesełka schodowego lub zleceniu tej czynności fachowcom. Przede wszystkim jednak umożliwia zamówienie bez obaw urządzenia, którego celem jest poprawa jakości życia osób z niepełnosprawnościami oraz osób starszych. W dzisiejszym wpisie omawiamy najczęstsze wątpliwości i mity dotyczące wind schodowych, krzesełek schodowych i platform.

Czym różnią się windy schodowe od pozostałych urządzeń?

Klientom dużo trudniej niż nam rozróżniać poszczególne urządzenia umożliwiające omijanie barier architektonicznych – większość z nich po raz pierwszy spotyka się z takimi pojęciami, jak windy schodowe czy podnośniki dla niepełnosprawnych, dlatego jest to jak najbardziej zrozumiałe. W efekcie jednak dochodzi do błędów w komunikacji, co w ostateczności może prowadzić do próby zamówienie nieodpowiedniego sprzętu. Oczywiście nasz personel pozostaje czujny, więc do takiej sytuacji by nie doszło, ale warto mieć świadomość, czym różni się winda schodowa od krzesełka schodowego.

  • Krzesełko schodowe – urządzenie dedykowane osobom, które borykają się z problemem swobodnego poruszania się (np. osobom starszym), ale nie korzystają z wózka inwalidzkiego (w takim przypadku konieczna jest obecność opiekuna). Jest to rozwiązanie tańsze niż platforma schodowa, a jednocześnie wymaga mniejszej przestrzeni do zagospodarowania.
  • Platforma schodowa (schodowa winda platformowa) – urządzenie większe od krzesełka schodowego jest dostosowane do potrzeb osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Wiąże się z większym nakładem finansowym. Transport umożliwia wyłącznie platforma schodowa Ascendor PLG7. Niewskazane jest poruszanie się przy użyciu platformy w pozycji stojącej.
  • Podnośnik pionowy – urządzenie montowanie obok schodów lub innej bariery architektonicznej, inaczej niż ma to miejsce w przypadku platformy i krzesełka.
  • Schodołaz – rozwiązanie, które sprawdzi się doskonale, jeżeli nie ma możliwości zainstalowania windy schodowej lub krzesełka. Urządzenie nie wymaga montażu na stałe.

Sprawdzenie podstawowych funkcjonalności urządzenia do pokonywania barier architektonicznych stanowi pierwszy krok do zakupu odpowiedniego modelu.

Sposób montażu urządzenia

Jeden z najczęstszych błędów popełnianych przez klientów dotyczy sposobu montażu urządzeń, które oferujemy – część klientów ma przekonanie, że windy bądź krzesełka schodowe poruszają się po poręczy lub balustradzie. Znajduje to zresztą odzwierciedlenie w tym, jak określane są urządzenia, bowiem często otrzymujemy pytania dotyczące balustrad dla niepełnosprawnych. Tymczasem krzesełko schodowe posiada własny tor jezdny – szynę jezdną najczęściej montuje się do stopni schodów. Niewielu producentów oferuje urządzenia montowane bezpośrednio do ściany, a jednym z wyjątków jest holenderska firma Otolift. Należy jednak pamiętać, że choć krzesełko schodowe Otolift TWO rzeczywiście montujemy do ściany, to:

  • szyna jezdna nadal znajduje się na stopniach schodów,
  • montaż do ściany stanowi zabezpieczenie przed przesuwaniem się szyny,
  • główny ciężar konstrukcji nadal opiera się na schodach.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku platform schodowych – urządzenia tego typu mocujemy do ściany, ale musi być to ściana nośna, a więc wytrzymała i gruba, czyli taka, która poradzi sobie z obciążeniem związanym z użytkowaniem sprzętu. W przypadku braku ściany lub schodów wolnostojących, platformę krzywoliniową montuje się nie do poręczy, ale do słupków.

Skąd wśród naszych klientów pojawiło się błędne przekonanie na temat montażu urządzeń dla osób z niepełnosprawnościami? Myląca może być platforma schodowa Ascendor PLK8 – w tym modelu górna szyna jezdna pełni jednocześnie funkcję poręczy, co sugeruje, że platforma porusza się właśnie po poręczy. Jednak niezależnie od tego, jaka jest przyczyna mitu na temat sposobu montażu krzesełek i platform schodowych, warto zapamiętać, że urządzenia tego typu nie poruszają się po poręczy, a po szynie jezdnej, zainstalowanej na schodach.

Sposób zasilania

Wśród części klientów funkcjonuje wyobrażenie, że krzesełka schodowe są wyposażone w napęd ręczny na korbę. Tymczasem, wszystkie montowane przez nas urządzenia są urządzeniami elektrycznymi, które posiadają silnik elektryczny. Niezależnie od tego, czy jest to platforma czy krzesełko schodowe, sprzęt zasilany jest za pomocą akumulatorów – ładowanie odbywa się automatycznie i rozpoczyna się wówczas, gdy sprzęt dotrze do punktu ładowania i zatrzyma się. Urządzenia najczęściej korzystają z prądu stałego.

W związku z tym pojawia się jednak kolejne pytanie, będące wynikiem obaw o opłacalność zakupu – czy urządzenia omijające bariery architektoniczne pobierają dużo prądu? Koszty związane z użytkowaniem sprzętu są w zasadzie nieodczuwalne. Wiele zależy od częstotliwości korzystania z krzesełka schodowego lub platformy oraz obciążenia, natomiast standardowo w skali roku jest to kwota rzędu kilkudziesięciu złotych. Oznacza to, że wydatki związane z użytkowaniem sprzętu są porównywalne do wydatków na telefony komórkowe. Nie ma więc powodu, by obawiać się, że koszty przerosną nasze możliwości finansowe, a komfort związany z dostępem do windy schodowej jest nieoceniony.

Czy trzeba pamiętać o ładowaniu urządzenia?

W ciągu dnia musimy pamiętać o tylu rzeczach, że mało kto ma ochotę pamiętać o konieczności ładowania windy schodowej – na szczęście, wbrew obawom naszych klientów, urządzenia, które montujemy, są bezobsługowe. Potrzebne jest natomiast gniazdko 230V (dokładnie takie samo, jak to, którego używasz do telewizora, żelazka i pralki), do którego należy wpiąć ładowarkę. Ładowarka najczęściej przekazuje do punktu ładowania niskie napięcie, a samo ładowanie odbywa się automatycznie w momencie, gdy urządzenie zatrzyma się w punkcie ładowania. Oznacza to, że nie musisz pamiętać o regularnym ładowaniu windy schodowej, a więc nie musisz się również obawiać, że krzesełko przestanie działać w najmniej oczekiwanym momencie.

Podsumowanie

Windy schodowe to urządzenia, które realnie podnoszą komfort życia osób z niepełnosprawnościami – umożliwiają ominięcie barier architektonicznych zarówno w domu, jak i w miejscach publicznych. Trafiają do nas klienci z wieloma obawami dotyczącymi sposobu montażu oraz użytkowania sprzętu. Obawy te często wynikają z niedostatecznej wiedzy lub skrótów myślowych, które automatycznie pojawiają się w naszych głowach (np. windy schodowe na pewno muszą być montowane na schodach). W dzisiejszym artykule rozwialiśmy część wątpliwości, wskazując między innymi, że roczny koszt użytkowania windy schodowej jest w gruncie rzeczy niewielki. Dbamy również o codzienną edukację, publikując dane techniczne, zdjęcia i filmiki, dzięki którym klient może samodzielnie zapoznać się z naszą ofertą i podjąć najlepszą możliwą decyzję.

Wiedza jest niezbędna do tego, by dobrać windę schodową adekwatnie do potrzeb i możliwości osoby z niepełnosprawnością – z tego właśnie względu uznaliśmy, że należy omówić najczęściej pojawiające się błędy w naszych rozmowach z klientami. Jeżeli planujesz zakup krzesełka schodowego, skorzystaj z naszego wieloletniego doświadczenia, zdobytego podczas realizacji kilku tysięcy projektów. Zapoznaj się z materiałami, które udostępniamy, pytaj o działanie poszczególnych modeli – to właśnie dzięki temu zamówisz windę schodową dostosowaną do potrzeb Twoich lub bliskiej Ci osoby.